„(...)
Ahogyan a »hagyományos« drogok esetében, az okos eszközöknél is komoly esélye van a függőség kialakulásának. Különösen a fiatal gyerekeknél, akiknek még mindig gyorsan fejlődik az agyuk, ezért ha túl sok digitális tartalomnak vannak kitéve, könnyedén függővé válhatnak. Kutatások szerint a digitális szórakoztató média hasonló részeire hat az agynak, mint a drogok. A későbbiekben ez agresszióhoz, depresszióhoz és elmezavarokhoz vezethet.
A tudósok szerint a digitális függőség azért alakul ki, mert játék közben a szervezet dopamin-termelése megnő, ez pedig ugyan olyan hatással van az agyra, minta függőséget okozó kábítószerek – az agy egy idő után egyszerűen kívánja a hatását.
A digitális függőség jelei
- A gyerek képtelen egy napot kibírni anélkül, hogy valamilyen digitális eszközzel játsszon (okostelefon, laptop, tablet, stb.).
- Idegessé, zaklatottá válnak, ha elveszed azokat tőlük – rohamok és agresszió is szóba jöhet.
- Szívesebben játszanak az ilyen dolgokkal, mint más gyerekekkel, vagy nem digitális játékokkal. A gyerekek már óvodás korukban is szívesen ismerkednek a világgal és más gyerekekkel – ha gyermekünk már ekkor inkább a digitális eszközöket választja, egyértelmű a probléma.
- Hazudnak vagy elcsenik az elkobzott tabletet vagy okostelefont, csak hogy játszhassanak vele.
- Kívülről is tapasztalható tünetek lépnek fel, mint például álmatlanság, vagy figyelemzavar.
- Nem vesznek észre, mikor megszólítjuk őket játék közben.”
(...)